Články

Na cenu dejte nápis – „ Pozor křehké - neklopit!“

Pro úspěch při prodeji nemovitosti je alfou a omegou určení správné tržní ceny. Zde se hrubě nevyplácí styl pokus – omyl. Experimenty na realitních serverech sledují kupující, a ti za takový umělecký dojem moc vysokou známku nedávají. Může dojít ke ztrátě času, iluzí a sebedůvěry.

Lékem na tyto neduhy je odborné tržní posouzení a stanovení správné nabídkové ceny, které je kromě dalšího součástí mých služeb.

K čemu nevědomostí zpravidla dochází. Může vést k nasazení příliš nízké ceny – a prodejce prodá sice velmi rychle, ale okrádá se o vyšší zisk, který mu tímto nenávratně utíká. Rychlá reakce na inzerát může být prvním příznakem příliš nízko nastavené ceny.

Není tomu tak ve všech případech. Jsou lokality, kde je takový zájem o nemovitosti, že kupující reagují i na předraženou nemovitost do druhého dne (typicky v Praze). Ale obvykle nás velký zájem upozorňuje na to, že bychom z prodeje mohli utržit i mnohem víc, než kolik je uvedeno v inzerátu. A pak stojíme před dilematem - zdražit a oslabit důvěryhodnost nabídky, případně i zklamat čekající zájemce, nebo prodat pod cenou? Znovu se hlásím s  osvědčeným postupem ve formě odborného tržního ocenění, které poskytuji.

Na druhou stranu většina prodejců vidí svůj hrad, kterého se mají zbavit, dražší než ve skutečnosti je. Nabídková cena je pro kupující nezajímavá a výsledek se dostaví záhy - zájemci nejdou a nejdou, nabídka leží bez odezvy a čas plyne a plyne. Dlouhým ležením vznikají nemovitosti „proleženiny“ ve formě zprofanování nabídky.

Správná cena s posouzením všech aktiv i pasiv by měla byteček spolehlivě prodat do 3 měsíců a domeček maximálně do půl roku. Jsou-li nabídky bez odezvy déle a není-li problém na straně realitní kanceláře (nečinnost, pasivita, žádná inzerce), stala se chyba v odhadu tržní ceny a musíme zlevnit.

To už přicházíme i o několik měsíců, kdy už mohlo být prodáno. A může nastat i syndrom nové televize – „proč ji tak zlevnili, jen aby to nebyl pěkný šunt.“ Pohyby s cenou nahoru a dolů bohužel zvyšují pravděpodobnost, že se z vaší nemovitosti stane ležák. A to už nejen pro vysokou cenu, ale také pro zjevnou nespolehlivost a podezřelé změny na cenovce.

Tržní cenu však nelze vyčíst z tabulek, nelze ji porovnávat stylem jedna paní povídala. Vyhněte se chybám hned v prvopočátku prodeje. K rozlousknutí tohoto cenového oříšku vám mohu spolehlivě dopomoci.

Celý článek

3D virtuální prohlídky - prezentace pro každého

3D virtuální prohlídky jsou moderním nástroj sloužící k zdárnému prodeji nemovitostí lépe a za víc, k uchování neopakovatelných vzpomínek nebo k dokonalé prezentaci čehokoliv komukoliv.

Celý článek

Ceny chat i chalup rostou

Češi jsou národ chatařů a chalupářů. Pokud porovnáme státy, tak je to Švédsko, Norsko a Česko - tam obyvatelé nejvíce „chataří“.

Celý článek

Lukrativní nemovitost – byt na vesnici

Nadpis článku je trochu nadnesený. Pravdou však zůstává, že se byty v menších obcích těší nevídanému zájmu kupujících.

Celý článek

Jak koupit stavební pozemek

Co všechno byste měli o pozemku vědět, než přistoupíte k jeho koupi?

Celý článek

Jak a v čem bydlíme? A proč?

Jako realitní makléř musím mít přehled o tom, kdo a jak žije. Bydlíme více v bytech, nebo v domech? Čísla vás možná překvapí…

Celý článek

Hypotéku už nedostanete

Tohle slýchá a bude slýchat čím dál více lidí. Je to špatně, nebo je to dobře? Jaká jsou ta nová pravidla? A jak to ovlivní ceny nemovitostí?

Celý článek

Vyznejte se jako makléř

Možná zvažujete prodat nemovitost a vyznat se v té realitní terminologii je pro vás trochu problém. V tomto článku najdete výběr z nejčastějších pojmů, které zaznívají při prodeji nemovitosti.

Celý článek

Každý čtvrtý klient s hypotékou by dnes již sítem neprošel

Až 25 % lidí, kteří vloni získali hypoteční úvěr, by jej letos už nedostali. Proč? Banky v Česku i na Slovensku zpřísňují podmínky. Proč? Obávají se tzv. přehřátí trhu. Jinými slovy hrozí fakt, že lidé by ztratili schopnost hypotéku splácen, banka by byla nucena si nemovitost „vzít“ a tím by se spustil velký problém.

Celý článek

Proč chcete za svou nemovitost tolik peněz?

Jistě, každý chceme za svou nemovitosti dostat maximum, pokud ji prodáváme. Praxe je ovšem taková, že naše představa o získané částce bývá často nereálná. Co to způsobuje?

Celý článek